Policja ostrzega przed zimowymi warunkami na drogach - TrzebnicaInfo.pl

Policja ostrzega przed zimowymi warunkami na drogach

Jazda samochodem w ekstremalnie zimowych warunkach jest równie wymagająca, co niebezpieczna. W tych dniach funkcjonariusze przypominają o zachowaniu środków szczególnej ostrożności na drogach.
policja trzebnica
fot. Trzebnicka Policja

Zima zaskoczyła kierowców. Po raz kolejny…

Wczoraj donosiliśmy o skandalicznych warunkach drogowych panujących w Trzebnicy. Ze względu na potencjalne zagrożenie z jakim wiąże się jazda w tych warunkach, funkcjonariusze postanowili przypomnieć o zachowaniu maksymalnej czujności oraz uwagi na drogach.

Przede wszystkim, najważniejsze jest odpowiednie sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Należy zapewnić odpowiednią widoczność, oraz zamontować w pojeździe opony zimowe. Jak wspominają funkcjonariusze, nie ma przepisów które przymuszają do korzystania z zimowych opon, aczkolwiek odpowiednie ogumienie to podstawa bezpiecznej jazdy.

Przed wyruszeniem w trasę zadbajmy o dobry stan techniczny naszego pojazdu. Dopiero kiedy samochód jest odśnieżony i z czystymi, odmrożonymi szybami, możemy ruszać w drogę. Nie zapominajmy również o płynie do spryskiwaczy i zimowych oponach. Co prawda przepisy nie nakładają na nas obowiązku wymiany opon na zimowe, jednak takie ogumienie lepiej i sprawniej radzi sobie z trudnymi, zimowymi warunkami.

Podczas jazdy pamiętajmy również o zachowaniu właściwej prędkości, oraz odległości od innych pojazdów. Ze względu na oblodzone jezdnie, droga hamowania może być dłuższa niż zazwyczaj.

Będąc już w trasie, dostosujmy prędkość do warunków, włączmy wymagane światła i przede wszystkim zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego nas samochodu. W zimowych warunkach musimy pamiętać o tym, że droga hamowania może się znacznie wydłużyć. Reagujmy więc z wyprzedzeniem. Do tej zasady stosujmy się też w rejonie przejść dla pieszych. Zwróćmy uwagę na pieszych, którzy mogą być gorzej widoczni. Koniecznie dostosujmy prędkość do panujących warunków na drogach. Bądźmy życzliwi i wyrozumiali dla innych uczestników ruchu drogowego.

>