Ile w Trzebnicy znajduje się kotów? - TrzebnicaInfo.pl

Ile w Trzebnicy znajduje się kotów?

Wśród trzebnickich ulic można znaleźć kilka posążków, które przedstawiają koty. Ich obecność w Trzebnicy przypomina trochę Wrocławskie krasnale. Gdzie możemy je znaleźć i jak znalazły się w mieście?
koty trzebnica
fot. Gmina Trzebnica

Trzebnica – miasto kotów

Jak to się stało, że w Trzebnicy pojawiły się rzeźby kotów? Wszystko zaczęło się od badań prowadzonych wśród mieszkańców, którzy wskazali kota jako jeden z symboli miasta. Skąd u Trzebniczan pojawiło się takie skojarzenie? Nie ma w tej kwestii jednoznacznej odpowiedzi, natomiast wiele wskazuje na to, że ma to związek z potoczną nazwą Wzgórz Trzebnickich, które nazywane są również “Górami Kocimi”.

W 2010 z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej powstała pierwsza rzeźba, przedstawiająca Kociogórka i Lubuszkę, która znajduje się przed trzebnickim ratuszem. W kolejnych latach, aż do 2016 roku w mieście pojawiały się kolejne rzeźby z kotami, a cała inicjatywa przybrała postać atrakcji turystycznej na miarę wrocławskich krasnali.

Ile w mieście znajduje się kotów? Aktualnie 9, i znajdują się w 7 różnych lokalizacjach (dwie rzeźby przedstawiają koty w parach). Koty pojawiły się głównie w strategicznych, ważnych dla miasta miejscach, takich jak Ratusz, Aquapark czy Kino Polonia. Znalezienie ich wszystkich to idealny pomysł na spacer i spędzenie wolnego czasu w Trzebnicy!

>