Co warto zobaczyć w Trzebnicy? 5 najciekawszych atrakcji turystycznych

Trzebnica to idealna miejscowość do zwiedzania na weekend czy jednodniową wycieczkę. Miasto znajduje się w bezpośredniej okolicy drogi S5 na trasie Wrocław – Poznań, a także jest skomunikowane kolejowo ze stolicą Dolnego Śląska. Przejazd szynobusem z wrocławskiego Dworca Głównego do Trzebnicy zajmuje około 45 minut.
Co w takim razie warto zobaczyć w Trzebnicy? Przygotowaliśmy 5 najciekawszych atrakcji turystycznych w Trzebnicy.
#1 Park Wodny “Zdrój”
Otwarty w 2011 roku park wodny to jedna z flagowych atrakcji Trzebnicy. Nowy aquapark został wybudowany na bazie basenu, który zapewniał rozrywkę Trzebniczanom od 1975 roku. Dzięki parkowi, w mieście wciąż kultywuje, i utrzymuje się tradycje uzdrowiskowe.
Park wodny składa się z części otwartej i zadaszonej. W części zadaszonej jest basen pływacki i basen rekreacyjny. W tym drugim znajdują się dwa tory do nauki pływania, masaż ścienny, punkty do masażu karku i rwąca rzeka z grotą ze sztuczną falą. Znajduje się tu także mniejszy basen dla dzieci, wodna zjeżdżalnia, wodny wir i jaccuzi. W części zadaszonej znajduje się saunarium, w którego skład wchodzi parowa łaźnia, biosauna, sauna fińska, sauna solankowa, sauna InfraRed i naturalnie strefa schładzania.
Otwarta część zawiera basen kąpielowy, brodzik i plac zabaw dla dzieci, zjeżdżalnie i boisko do siatkówki plażowej. Odwiedzający Park Wodny w Trzebnicy znajdą w nim także kręgielnię, klub fitness i siłownię.
#2 Bazylika św. Jadwigi Śląskiej

Bazylika powstawała w latach 1203 – 1240. Jej budowę ufundował książę Henryk Brodaty. To pierwszy w historii klasztor żeński. Przez lata trzebnicki klasztor zamieszkiwały siostry Cysterki, które przybyły do Polski z Bambergu w 1204 roku. To właśnie tutaj spoczywa św. Jadwiga Śląska.
Ze względu na swoją rozpoznawalność, bazylika jest jedną z wizytówek Trzebnicy. Dzisiaj klasztor zamieszkiwany jest przez siostry Boromeuszki, które prowadzą m. in. muzeum bazyliki, czy też fundację działającą na rzecz zachowania zabytku w jak najlepszym stanie.
#3 Aleja zakochanych

Kolejna atrakcja idealnie nada się jako miejsce na romantyczny spacer czy uprawianie joggingu. Aleja zakochanych powstała na bazie nieistniejącego już nasypu kolei wąskotorowej. Dawna trasa kolejkowa służy dzisiaj mieszkańcom jako teren zielony.
Aleja ciągnie się od ul. 1-Maja do ul. Oleśnickiej. Trasa jest również połączona z Parkiem Solidarności oraz orlikiem.
#4 Stawy Trzebnickie

Najbardziej malowniczą scenerią na mapie Trzebnicy pochwalić się mogą właśnie Stawy Milickie. To właśnie bogaty zasób wód mineralnych i walory wypoczynkowe tego miejsca stały u podstaw uzdrowiskowych tradycji miasta.
Dzisiaj, stawy pełnią funkcję turystyczno-rekreacyjną, a swój wolny czas chętnie spędzają tu zarówno przyjezdni, jak i mieszkańcy powiatu.
#5 Trzebnickie koty

Koty to jeden z historycznych symboli miasta. Aby uczcić pamięć o ich obecności w historii miasta, w najrozmaitszych punktach miasta umieszczono figurki kotów. Część z nich znajduje się w okolicy wymienionych przez nas atrakcji. Zwierzęta pojawiają się w każdym, ważnym punkcie miasta.
Znalezienie wszystkich figurek to dodatkowe wyzwanie dla przybywających do miasta turystów!